Różyczka

Kolejną chorobą, która często zdarza się w wieku dziecięcym jest różyczka. Dzieci łatwo ją łapią, przebywając z innymi chorymi dziećmi, gdyż przenosi się drogą kropelkową lub przy kontakcie z wydzielinami osoby chorej. Różyczka jest silnie zakaźna, nawet jeśli nie występują jej objawy. Można się zarazić nawet do 7 dni przed wystąpieniem wysypki, aż do dwóch tygodni po jej ustąpieniu. Po przechorowaniu różyczki dzieci nabywają odporności. Dobrze, jeśli przechodzi się różyczkę w dzieciństwie, gdyż zachorowanie na nią w czasie ciąży może być powodem różyczki wrodzonej u płodu.

Zanim wprowadzono obowiązkowe szczepienie dzieci na różyczkę, które odbywa się w 13-14 miesiącu życia dziecka i w 10 roku życia jako dawka przypominająca, co jakiś czas odnotować można było epidemię różyczki, zwłaszcza wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Obecnie różyczka sporadycznie zdarza się wśród dzieci nieszczepionych. Przebycie różyczki zapewnia ochronę na co najmniej 10 lat.

Początkowe objawy różyczki bardzo przypominają przeziębienie. Pojawia się katar, kaszel, ból i zaczerwienienie gardła oraz podwyższona temperatura. Następnie zaobserwować można powiększenie się węzłów chłonnych w obrębie głowy, a następnie zaczyna się pojawiać różowawa wysypka. Wykwity nie są charakterystyczne, a wysypka równie dobrze może się nie pojawić.

Wszystkie kobiety, które planują ciążę, a nie chorowały na różyczkę, powinny rozważyć zaszczepienie się, gdyż różyczka może wywołać uszkodzenie płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Be the first to comment on "Różyczka"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*